Localitati infratite cu Valea Marului

Bivieres – FRANTA

Incepand din anul 1990, intre comuna Valea Marului si localitatea Biveres, din Franta s-au stabilit relatii stranse, din acel moment cele doua devenind localitati infratite. Aceste relatii speciale s-au concretizat in vizite efectuate in Biveres de catre parte romana cat si vizite reciproce ale partii franceze in comuna Valea Marului.

De asemenea localitatea Bevieres a facut un gest generoas constand in dotarea unui atelier de croitorie din cadrul Scolii de Arte si Meserii cu masini de cusut, rezultatul acestei donatii fiind posibilitatea de pregatire de forta de munca specializata in comuna noastra.
Alt element al colaborarii bilaterale a fost un program de schimburi culturale in cadrul caruia doi studenti romani au avut posibilitatea de a-si desfasura studiile in Franta.
Exista in prezent promisiuni de la partea franceza, prin reprezentantii sai, de a sprijini material infiintarea si dezvoltarea sistemului de alimentare cu apa, momentan in stadiul de proiect.