Scurta prezentare a situatiei demografice la recensamantul 2002

Date generale:

Recensamantul populatiei efectuat in luna martie 2002 s-a materializat in cazul comunitatii noastre in urmatoarele date:
Total populatie recenzata = 3.801 – din care:

o barbati = 1.977
o femei = 1.824

Populatie stabila =  3.765
Populatie ocupata = 3.012 – din care:
In agricultura = 1.609
Populatie absenta = 183 – din care:
Plecate in strainatate = 111

Alte aspecte:
Populatia activa este in procent de 95% scolarizata, nivelul de instruire plecand de la scoala primara de 4 clase si mergand pana la invatamantul superior.
Varsta media a populatiei recenzate este de 39.5 ani, media fiind mai ridicata la femei fata de barbati cu 4%.
Populatia recenzata este in intregime de etnie romana iar ca religie este in procent de 99% crestin-ortodoxa, diferenta fiind constituita dintr-un nucleu de adventisti.
Avand in vedere datele inregistrate la acest recensamant se poate aprecia ca populatia comunitatii noastre va ramane relativ stabila, chiar cu o tendinta de crestere dar aceasta crestere nu este pus a pe seama cresterii natalitatii ci mai curand a migratiei populatiei de la oras catre rural.
Tinand cont de acest fenomen de migrare apreciem ca in anul 2010 populatia comunei va ajunge la aproximativ 4.050 locuitori. Dupa anul 2010 apreciem ca populatia va incepe sa scada usor.